Nejčastější příznaky těhotenství, které byste měli znát

Příznaky Těhotenství

Zvýšená únava a ospalost

Zvýšená únava a ospalost jsou časté příznaky těhotenství, které mohou nastat v prvních týdnech po oplodnění vajíčka. Tento stav je způsoben hormonálními změnami a růstem plodu, což vyžaduje více energie od těla budoucí matky. Doporučuje se dostatek odpočinku a spánku, aby se tělo mohlo adekvátně regenerovat. Je důležité poslouchat signály svého těla a nepřehánět to s fyzickou námahou.

Nevolnost a zvracení

Nevolnost a zvracení jsou běžné příznaky těhotenství, které postihují většinu žen. Tyto symptomy obvykle začínají kolem 6. týdne těhotenství a mohou trvat až do 12. týdne. Příčinou nevolnosti a zvracení je pravděpodobně změna hormonálních hladin, zejména hormonu nazývaného hCG. Doporučuje se jíst menší porce jídla častěji během dne, vyhýbat se silným vůním a udržovat hydrataci pitím vody nebo bylinkových čajů. V případě silné nevolnosti je vhodné konzultovat s lékařem možnost léčby.

Časté močení

Časté močení je jeden z běžných příznaků těhotenství, který může začít již v prvních týdnech po početí. Tento jev nastává kvůli zvýšenému objemu krve v těle a nárůstu hormonu HCG. Těhotenské hormony také působí na ledviny, což způsobuje častější nutkání k močení. Kromě toho se děloha postupně zvětšuje a tlak na močový měchýř se zvyšuje, což také přispívá k tomuto příznaku. Je důležité dodržovat dostatečný pitný režim a vyhýbat se kofeinu, který může tento problém ještě zhoršit.

Citlivost prsou a otoky

Během těhotenství může dojít k citlivosti prsou a otokům v této oblasti. Tento příznak je způsoben hormonálními změnami, které vedou k zvýšenému průtoku krve do prsou. Prsa se mohou stát citlivější na dotek a mohou se zvětšit. Otoky prsou jsou také běžné v důsledku retence tekutin v těle. Je důležité nosit pohodlné podprsenky a vyhýbat se těsným oblečením, abyste minimalizovali nepříjemné pocity spojené s touto změnou.

Změny nálad a emocí

Změny nálad a emocí jsou běžným příznakem těhotenství způsobeným hormonálními změnami v těle. Není neobvyklé pro budoucí maminky prožívat intenzivní pocity štěstí, smutku nebo podrážděnosti během těhotenství. Tyto změny mohou být způsobeny kombinací hormonálních výkyvů, stresu a úzkosti spojených s novou rolí matky. Důležité je hledat podporu od partnera, rodiny a přátel a v případě potřeby se poradit s odborníkem na psychické zdraví.

Zvýšená chuť k jídlu nebo averze k některým potravinám

Během těhotenství může dojít k změnám ve stravovacích návycích ženy. Některé budoucí maminky začnou pociťovat zvýšenou chuť k jídlu a touhu po určitých potravinách, které dříve nemusely preferovat. Naopak se může objevit averze k potravinám, které dříve rády konzumovaly. Tyto změny jsou způsobeny hormonálními výkyvy během těhotenství a jsou naprosto normální. Důležité je poslouchat své tělo a snažit se vyvážit stravu tak, aby byla co nejvyváženější pro správný vývoj plodu.

Změny v tělesné teplotě a výskyt pigmentových skvrn na kůži

Změny v tělesné teplotě a výskyt pigmentových skvrn na kůži jsou další možné příznaky těhotenství. Během těhotenství může dojít ke zvýšení bazální tělesné teploty, což je míra tělesné teploty v klidu. Tento jev může být spojen s hormonálními změnami a zvyšujícím se metabolismem. Kromě toho mohou nastat i změny ve struktuře kůže, které se projevují například pigmentovými skvrnami, tzv. melasmou nebo chloasmou, zejména na obličeji. Je důležité si uvědomit, že každá žena může projevovat těhotenství odlišným způsobem a není neobvyklé, že se tyto symptomy liší mezi jednotlivými ženami.

Publikováno: 07. 03. 2024

Kategorie: zdraví

Autor: Terezie Dvořáková

Tagy: příznaky těhotenství | příznaky během těhotenství