Srdeční tep nad 100: Kdy je čas zpozornět?

Srdeční Tep Nad 100

Co je srdeční tep nad 100

Když vám srdce buší rychleji než stokrát za minutu, lékaři tomu říkají tachykardie. Nemusí to být nic vážného, ale někdy to může značit zdravotní problém. Je proto dobré sledovat, jestli se neobjevují i další příznaky, a případně zajít k doktorovi.

Je úplně normální, že se nám občas srdce rozbuší - třeba při sportu, ve stresu nebo po kávě. Za normálních okolností by se ale mělo v klidu uklidnit a tepat mezi šedesáti a stem úderů za minutu.

Pokud vám ale srdce bije vytrvale rychle nebo se k tomu přidají potíže s dýcháním, bolesti u srdce, motání hlavy či omdlévání, rozhodně neváhejte a vyhledejte lékaře co nejdřív. Může jít o problém se srdcem, štítnou žlázou, chudokrevnost nebo jinou zdravotní potíž.

Příčiny zrychleného tepu

Když máte srdeční tep nad 100 úderů za minutu, tedy zrychlenou činnost srdce, může to být způsobeno různými faktory. Někdy je to normální reakce těla, ale jindy to může naznačovat, že něco není v pořádku.

Nejčastěji za tím stojí běžné věci jako sport, nervozita, stres nebo třeba vypitá káva, cigarety či sklenička alkoholu. V takových případech se tep většinou sám vrátí do normálu, jakmile příčina pomine.

Pokud se ale kromě rychlého tepu objeví i potíže s dýcháním, bolesti u srdce, točí se vám hlava nebo omdléváte, neváhejte a navštivte doktora. Mohlo by jít o signál vážnějších zdravotních potíží, třeba problémů se srdcem, štítnou žlázou nebo nějaké probíhající infekce.

Příznaky vysokého tepu

Když vám srdce buší rychleji než stokrát za minutu, mluvíme o tachykardii. Možná jste si všimli příznaků jako zrychlený tep, těžké dýchání nebo motání hlavy. Někdy se přidá i nepříjemná bolest u srdce, a v horších případech můžete i omdlít. Nečekejte a zajděte k doktorovi, jakmile něco takového zpozorujete. Za rychlým tepem může být leccos - od obyčejného stresu přes úzkostné stavy až po nedostatek tekutin, zvýšenou teplotu nebo reakci na léky. Někdy to bohužel může značit i vážnější potíže, třeba problémy se srdcem nebo štítnou žlázou.

Stav Srdeční tep (úderů/min) Příklady
Klidový tep dospělého 60-100 Odpočinek, spánek
Srdeční tep nad 100 (tachykardie) > 100 Fyzická zátěž, stres, horečka, některé zdravotní stavy

Kdy vyhledat lékaře

Když vám srdce buší rychleji než stovka tepů za minutu, lékaři tomu říkají tachykardie. Nemusíte hned panikařit - třeba při sportu nebo větší námaze je to úplně normální. Ale když vám srdce takhle rychle tepe i v klidu, něco možná není v pořádku. Rozhodně byste neměli váhat a zajít k doktorovi, zvlášť když se k tomu přidají další nepříjemnosti. Třeba když vás začne bolet na hrudi, nemůžete popadnout dech, motá se vám hlava, nebo je vám na omdlení či na zvracení. Tyhle příznaky můžou značit něco vážnějšího, co potřebuje rychle řešit. Čím dřív problém odhalíte a začnete léčit, tím líp pro vaše srdce.

Srdeční tep nad 100, to je jako když pták, zvyklý na klidný let, musí náhle prchat před bouří.

Božena Němcová

Diagnostika tachykardie

Když vám srdce buší rychleji než stovka tepů za minutu, nemusí to hned znamenat něco vážného. Je to hodně individuální - záleží třeba na tom, kolik vám je let, jak jste na tom s kondicí nebo jak se zrovna cítíte po psychické stránce. Ale když si všimnete, že máte zrychlený tep častěji, měli byste zajít k doktorovi. Ten si nejdřív projde vaši zdravotní historii a prohlédne vás. Poslechne si srdce a plíce, změří tlak a tep. Pak možná budete potřebovat další vyšetření. Základem je EKG, které sleduje elektrickou aktivitu srdce a může ukázat případné poruchy rytmu. Ultrazvuk srdce neboli echokardiografie zase dokáže ukázat, jak srdce vypadá a funguje. Někdy jsou potřeba i složitější vyšetření jako zátěžový test, dlouhodobé sledování EKG nebo speciální vyšetření srdečního rytmu. Hlavním cílem je zjistit, proč máte zrychlený tep, a začít s vhodnou léčbou. Ta může být různá - od léků přes úpravu srdečního rytmu až po voperování přístrojů, které pomohou udržet správný rytmus. Myslete na to, že čím dřív se začne řešit zrychlený tep, tím lépe pro vaše srdce i celkové zdraví.

Léčba rychlého tepu

Zvýšená tepová frekvence, kdy vám srdce buší rychleji než 100 tepů za minutu, může mít spoustu důvodů a většinou to není nic vážného. Často je to jen normální odpověď těla na fyzickou námahu, stresové situace, zvýšenou teplotu nebo nedostatek tekutin. Někdy to ale může souviset se srdcem, problémy se štítnou žlázou, chudokrevností nebo jinými zdravotními potížemi.

Jak na rychlý tep? To záleží hlavně na tom, co ho způsobuje a jak moc je závažný. Někdy stačí prostě změnit pár věcí v životě - míň stresu, méně kávy a alkoholu, přestat kouřit, víc pít a lépe spát. Jindy jsou potřeba léky jako betablokátory nebo léky na úpravu srdečního rytmu. Ve výjimečných případech, když jde opravdu o život, může být řešením operace a třeba voperování kardiostimulátoru.

Když vám srdce bije rychle déle než pár minut, nebo se k tomu přidá třeba těžký dech, bolest u srdce, motání hlavy nebo omdlévání, neváhejte a jeďte k doktorovi. Čím dřív se zjistí, o co jde, tím lépe se to dá řešit a předejít problémům.

Prevence a domácí péče

Když máte srdeční tep nad 100 úderů za minutu, tedy tachykardii, nemusíte hned propadat panice. Je to běžná reakce těla třeba při sportu, ve stresu nebo po šálku kávy či skleničce vína. Ovšem pozor - pokud vám srdce buší často samo od sebe nebo k tomu přidáte ještě problémy s dýcháním, bolesti u srdce, motání hlavy nebo omdlévání, radši zajděte k doktorovi.

Když vaše srdce tluče jako splašené delší dobu, může to postupně oslabit jeho výkon a přinést další zdravotní potíže. Proto je fajn myslet na prevenci a starat se o sebe i doma.

Co můžete udělat pro zdravé srdce? Hýbejte se, jezte pestře a s mírou tuků a soli, hlídejte si váhu a vyhněte se cigaretám a přehnanému pití alkoholu. Tohle všechno pomůže udržet vaše srdce a cévy v kondici.

Nezapomeňte si taky pravidelně kontrolovat tlak a cholesterol. A co je stejně důležité - naučte se vypořádat se stresem a dopřejte si kvalitní spánek.

Životní styl a srdeční tep

Když máte tep vyšší než 100 úderů za minutu, nemusíte hned panikařit, ale je dobré zpozornět. Takové zrychlení tepu, odborně tachykardie, je někdy úplně v pořádku - třeba když cvičíte, jste ve stresu nebo je venku vedro. Ale kdyby vám srdce bušilo rychle i když odpočíváte, a k tomu se přidala únava, motání hlavy, těžké dýchání nebo píchání u srdce, rozhodně to neignorujte a zajděte k doktorovi. Může jít o varování, že něco není v pořádku - ať už se jedná o problémy se srdcem, štítnou žlázou, chudokrevnost nebo nedostatek tekutin. Abyste předešli potížím, snažte se žít zdravě - hýbejte se, jezte pestře, vyhýbejte se zbytečnému stresu a nepřehánějte to s kávou.

Těhotenství a srdeční tep

V těhotenství se tělo ženy mění mnoha způsoby, včetně zrychlení srdečního rytmu. Je běžné, že se tep během těhotenství pohybuje mezi 80 a 100 údery za minutu. Pokud ale pozorujete, že máte srdeční tep nad 100 pravidelně, určitě to řekněte svému lékaři při nejbližší návštěvě.

Za zrychlený tep v těhotenství může více věcí - třeba větší množství krve v těle, změny hormonů nebo chudokrevnost. Většinou to není nic vážného. Někdy to ale může znamenat závažnější problém, jako třeba zvýšenou činnost štítné žlázy nebo potíže se srdcem.

Váš doktor nejlépe posoudí, proč máte zrychlený tep, a navrhne vám, co s tím dělat dál.

Děti a srdeční tep nad 100

Dětské srdíčko běží rychleji než to dospělácké, to je normální. Když ale tep přesáhne stovku úderů za minutu, mohlo by jít o problém. Často za tím stojí třeba horečka, stres, málo tekutin nebo když se děti hodně hýbou. Jestli srdce buší rychle i když je dítě v klidu, může to ukazovat na potíže se srdcem, štítnou žlázou nebo na nějakou infekci. S tím je potřeba zajít k doktorovi. Je dobré si všímat i dalších varovných signálů - třeba když se dítěti špatně dýchá, je bledé, stěžuje si na bolest na hrudi nebo omdlí. To už je pak nejvyšší čas vyrazit na pohotovost.

Publikováno: 21. 02. 2025

Kategorie: zdraví