Pilulka po: Jak funguje antikoncepce a co potřebujete vědět

Pilulka Po

Co je "pilulka po" a jak funguje?

"Pilulka po" je nouzová antikoncepční metoda, která se užívá po nechráněném pohlavním styku k prevenci těhotenství. Obsahuje hormony (levonorgestrel), které brání uvolnění vajíčka z vaječníku nebo jeho oplodnění spermatem. Tím se oddaluje ovulace a ztěžuje průchod spermií vejcovodem. Účinnost "pilulky po" je vyšší, pokud ji užijete co nejdříve po pohlavním styku, ideálně do 12 hodin, ale může být účinná až do 72 hodin po styku. Je to lék na předpis, který nenahrazuje běžnou antikoncepci a neměl by se užívat opakovaně v krátkých intervalech.

Kdo by měl uvažovat o užívání "pilulky po"?

Kdo by měl uvažovat o užívání "pilulky po"? "Pilulka po" je vhodná pro ženy, které se ocitly v nechráněném pohlavním styku a chtějí zabránit nechtěnému těhotenství. Tato antikoncepční metoda nenahrazuje běžnou antikoncepci a neměla by být používána pravidelně. Je důležité si uvědomit, že "pilulka po" není účinná proti pohlavním chorobám a nenahrazuje ochranu před nimi. Při jakýchkoli otázkách ohledně antikoncepce je vhodné konzultovat se svým gynekologem.

Jaké jsou možné vedlejší účinky "pilulky po"?

Možné vedlejší účinky "pilulky po" mohou zahrnovat nevolnost, zvracení, únava, bolesti hlavy, citlivost prsou či změny menstruačního cyklu. Některé ženy mohou pociťovat také změnu nálady či bolest břicha. Vzácně se mohou vyskytnout alergické reakce jako vyrážka nebo svědění. Je důležité si uvědomit, že tyto příznaky obvykle odezní do několika dnů a není třeba se jimi dlouhodobě znepokojovat. V případě silných nebo dlouhodobých obtíží je vhodné konzultovat s lékařem.

Jak a kde lze získat "pilulku po" v České republice?

"Pilulku po" lze zakoupit v lékárnách bez lékařského předpisu. Je k dispozici v České republice pod názvem Escapelle nebo Postinor. V některých případech je možné ji získat i na gynekologickém oddělení nemocnice či u praktického lékaře. Je důležité si uvědomit, že "pilulka po" není antikoncepční metoda a měla by se užít co nejdříve po nechráněném pohlavním styku pro maximální účinnost. Při jakýchkoli otázkách ohledně užívání "pilulky po" se doporučuje konzultovat s lékařem či farmaceutem."

Důležité informace a tipy pro správné užívání "pilulky po".

Důležité informace a tipy pro správné užívání "pilulky po":

- Pilulku po je třeba užít co nejdříve po nechráněném pohlavním styku, ideálně do 72 hodin.

- Je důležité dodržovat doporučenou dávku podle předpisu lékaře nebo lékárníka.

- Při užívání pilulky po je vhodné se poradit s odborníkem ohledně možných vedlejších účinků a dalších otázek.

- Po užití pilulky po je vhodné sledovat své tělo a v případě jakýchkoliv neobvyklých reakcí vyhledat lékařskou pomoc.

- Pilulka po nenahrazuje běžnou antikoncepci a není určena k pravidelnému užívání. Je to nouzové opatření.

Publikováno: 24. 03. 2024

Kategorie: zdraví

Autor: Vendelínka Hájová

Tagy: pilulka po | antikoncepce