Nitroděložní tělísko: Moderní antikoncepce pro ženy

Nitroděložní Tělísko

Co je nitroděložní tělísko a jak funguje?

Nitroděložní tělísko (IUD) je malé plastové zařízení ve tvaru písmene T, které se vkládá do dělohy ženy za účelem antikoncepce. Existují dva hlavní typy IUD: hormonální a ne-hormonální. Hormonální IUD uvolňuje malé množství hormonů, které zabraňují oplodnění vajíčka. Ne-hormonální IUD má měděné dráty, které zvyšují prostupnost spermií a brání tak oplodnění. IUD je velmi efektivní a jeho účinnost je srovnatelná s sterilizací.

Výhody a nevýhody antikoncepčního nitroděložního tělíska.

Výhody nitroděložního tělíska spočívají v jeho dlouhodobé účinnosti, která může trvat až několik let. Tento typ antikoncepce je velmi spolehlivý a není nutné na něj každodenně myslet. Dále může způsobit snížení bolestivých menstruačních křečí a množství krvácení během menstruace. Nevýhody zahrnují možné vedlejší účinky jako bolesti břicha, zvýšené riziko infekcí nebo změny menstruačního cyklu. Některé ženy také mohou pociťovat nepohodlí při sexuálním styku. Před nasazením nitroděložního tělíska je důležité konzultovat s lékařem.

Kdo by měl zvážit použití nitroděložního tělíska?

Nitroděložní tělísko je vhodné pro ženy, které hledají dlouhodobou a spolehlivou antikoncepční metodu. Je ideální pro ty, kteří mají problémy s denním užíváním pilulek nebo zapomínají na jiné formy antikoncepce. Tělísko je také doporučováno pro ženy, které nemohou užívat hormonální antikoncepci z důvodu vedlejších účinků. Před zvažováním nitroděložního tělíska by měla žena konzultovat svého gynekologa a společně zhodnotit vhodnost této metody vzhledem k jejím individuálním potřebám a zdravotnímu stavu.

Jak se nitroděložní tělísko vkládá a odstraňuje?

Nitroděložní tělísko se vkládá lékařem nebo zdravotní sestrou během gynekologického vyšetření. Postup je obvykle bezbolestný a trvá jen několik minut. Tělísko se pomocí tenkého aplikátoru zavede do dělohy, kde zůstane umístěno. Odstranit jej lze kdykoliv během menstruačního cyklu opět u lékaře. Během odstranění se tělísko jemně vytáhne za nitku, která z něj vyčnívá skrz děložní hrdlo. Je důležité dodržovat pravidelné kontroly u gynekologa pro správné umístění a funkci nitroděložního tělíska.

Možné vedlejší účinky a bezpečnost nitroděložního tělíska.

Možné vedlejší účinky nitroděložního tělíska mohou zahrnovat zvýšené krvácení během menstruace, bolesti břicha, nepravidelné krvácení či změny v menstruačním cyklu. U některých žen může dojít k zánětu pánevních orgánů nebo ke změnám výtoku. Dále se mohou vyskytnout alergické reakce na materiál tělíska. Bezpečnost nitroděložního tělíska je obecně vysoká, ale není vhodné pro ženy s infekcemi pánevních orgánů nebo s rakovinou dělohy. Je důležité pravidelně kontrolovat správné umístění tělíska a vyhledat lékařskou pomoc při jakýchkoli potížích.

Časté dotazy týkající se nitroděložního tělíska.

Časté dotazy týkající se nitroděložního tělíska zahrnují například otázky ohledně možnosti cítit nitroděložní tělísko během sexu, což je obvykle nepravdivý mýtus. Taktéž se často ptáte na to, zda mohou ženy bez dětí používat nitroděložní tělísko, což je možné a vhodné pro většinu žen bez ohledu na mateřství. Další častou otázkou je, zda nitroděložní tělíska zvyšují riziko infekce; však správně vložené a udržované nitroděložní tělíska mají minimální riziko infekce.